Το πρόγραμμα του 17ου Αντιρατσιστικού Φεστιβάλ

Συζητήσεις

Παρασκευή 28 Ιουνίου, 7:30 μ.μ.

Ιθαγένεια – Ίσα δικαιώματα στους μετανάστες – Άσυλο στους πρόσφυγες

Ομιλητές/ριες:

Ø      Ιωάννα Κούρτοβικ, Δίκτυο Κοινωνικής Υποστήριξης Προσφύγων και Μεταναστών

Ø      Solace Godwin, μέλος της Αntinazi Ζone – YRE

Ø      Κωστής Παπαϊωάννου, πρόεδρος της Ελληνικής Ένωσης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου

Ø      Okhawere Donald, πρόεδρος της Nιγηριανής κοινότητας Ελλάδας

Παρεμβάσεις: Αντώνης Καραβάς, γιατρός-συνδικαλιστής στο χώρο της υγείας και από  Generation 2

Εργασιακή επισφάλεια – Κατάργηση συλλογικών συμβάσεων- Πολιτικές επιστράτευσης. Ποια η απάντηση;

Ομιλητές/ριες:

Ø      Σίσσυ Πετράκου, Δίκτυο Επισφαλώς Εργαζομένων

Ø      Απόστολος Καψάλης, Εργατολόγος, Επιστημονικός συνεργάτης ΙΝΕ-ΓΣΕΕ

Ø      Χρήστος Κάτσικας, Εκπαιδευτικός

Ø      Ευαγγελία Κοντοδήμα, Εργαζόμενη σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα στην Εκπαίδευση

Ø      Αννέτα Καββαδία, συμβασιούχος δημοσιογράφος της ΕΡΤ

Καμία ανοχή στο σεξισμό και την ομοφοβία.

Ομιλήτριες:

Ø      Δήμητρα Σπανού, «Φύλο Συκής»,

Ø      Σοφία Ξυγκάκη, «Φεμινιστική Πρωτοβουλία»,

Ø      Εκπρόσωπος από Λεσβιακή Ομάδα Αθήνας, ΛΟΑ,

Ø      Μαρίνα Γαλανού, Σωματείο Υποστήριξης Διεμφυλικών.

Ενάντια στην εμπορευματοποίηση των κοινών αγαθών και του περιβάλλοντος

Ομιλητές/ριες:

Ø      Δήμητρα Σπαθαρίδου,  Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα

Ø      Μέλος του Συντονιστικού Αγώνα Κατοίκων Χαλκιδικής

Ø      Εκπρόσωπος από το «SOSTE το NΕΡΟ»

Ø      Άκης Παπασαράντης, Συντονιστική Επιτροπή του Φιλοπάππου

Σάββατο 29 Ιουνίου, 7:30 μ.μ.

Στρατόπεδα κράτησης και Ευρώπη Φρούριο: «Ξένιος Δίας», απελάσεις και εκδόσεις

Ομιλητές/ριες:

Ø      Νασίμ Λομανί, Δίκτυο Κοινωνικής Υποστήριξης Προσφύγων και Μεταναστών

Ø      Ελένη Σπαθανά, Ομάδα Δικηγόρων για τα Δικαιώματα των Προσφύγων και Μεταναστών

Ø      Κάστρο Ντακντούκ, Σύλλογος Ελεύθερων Σύρων

Ø      Κατερίνα Σέργη, Δικηγόρος, συντονίστρια του Δικτύου για τα Δικαιώματα Προσφύγων και Μεταναστών του Ελλ. Τμήματος της Διεθνούς Αμνηστίας

Ø       Μπουλέντ Αϊτούντζ, Πολιτικός πρόσφυγας από Τουρκία.

Παρεμβάσεις: Ανοιχτό Σχολείο Μεταναστών Πειραιά, Παμπειραικό Αντιφασιστικό Μέτωπο.

Ενάντια στην ανεργία και τις απολύσεις : αντίσταση και αυτοοργάνωση

Ομιλητές/ριες:

Ø      Πέτρος Λινάρδος – Ρυλμόν, Οικονομολόγος

Ø      Εκπρόσωπος από τη ΒΙΟΜΕ

Ø      Nτίνος Παλαιστίδης, Εκδόσεις Συναδέλφων, Αυτοδιαχειριζόμενη Κοινότητα του Βιβλίου

Ø      Εκπρόσωπος από το Σωματείο Εργαζομένων Ταχυδρομικών Ταχυμεταφορικών Επιχειρήσεων Αττικής (ΣΕΤΤΕΑ)

Ø      Αλεξάνδρα Χρηστακάκη, Συμβ. Δημοσιογράφος της ΕΡΤ

Παρέμβαση: Εφημερίδα των Συντακτών

Κρατική καταστολή – Βασανιστήρια – Ηλεκτρονική επιτήρηση και πανοπτικός έλεγχος.

Ομιλητές/ριες:

Ø      Εκπρόσωπος της Πρωτοβουλίας για τα Δικαιώματα των Κρατουμένων

Ø      Σοφία Βιδάλη, Εγκληματολόγος

Ø      Δημήτρης Κατσαρής, Δικηγόρος

Ø      Μάριος Λώλος, Φωτορεπόρτερ, πρόεδρος της Ένωσης Φωτορεπόρτερ Ελλάδας

Παρέμβαση: θύμα βασανιστηρίων

Τροχαία Εγκλήματα: «Παράπλευρες απώλειες» της δικτατορίας του αυτοκινήτου

Ομιλητές/ριες:

Ø      Γιώργος Κουβίδης, Γιατρός, Μέλος «SOS Τροχαία Εγκλήματα»,

Ø      Γιάννης Ρέντζος, Φυσικός – γεωγράφος, Δημοτικός σύμβουλος Δ. Πρέβεζας,

Ø      Τασία Χριστοδουλοπούλου, Δικηγόρος,

Ø      Φαίδων Καρυδάκης, Καθηγητής ΕΜΠ, Μέλος «SOS Τροχαία Εγκλήματα».

Παρεμβάσεις: Δημήτρης Τρίμης, δημοσιογράφος μελος ΔΣ ΕΣΗΕΑ, Νίκος Γιαννόπουλος, Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα

Κυριακή 30 Ιουνίου, 7:30 μ.μ.

Μετανάστες και πρόσφυγες στην Ελλάδα των μνημονίων, του ρατσισμού και της φασιστικής τρομοκρατίας: Από τη Μανωλάδα στο φιάσκο του αντιρατσιστικού νομοσχεδίου.

Ομιλητές/ριες:

Ø      Νίκος Γανιάρης, Αριστερή Ενότητα Νομικής

Ø      Πέτρος Κωνσταντίνου, συντονιστής ΚΕΕΡΦΑ

Ø      Θανάσης Κούρκουλας, Κίνηση Απελάστε το Ρατσισμό

Ø      Ρεζά Γκολαμπί, πρόεδρος Συλλόγου Ενωμένων Αφγανών

Παρέμβαση: Εργάτης γης από τη Μανωλάδα και την Ένωση Μεταναστών Εργατών

Δομές και δίκτυα έμπρακτης κοινωνικής αλληλεγγύης: παίρνουμε τη ζωή μας στα χέρια μας

Ομιλητές/ριες:

Ø      Τόνια Κατερίνη «Αλληλεγγύη για Όλους»

Ø      Λένα Κουγέα, Κοινωνικό Ιατρείο στη Κάνιγγος

Ø      Μέλος της Ανοιχτής Συνέλευσης Περάματος

Ø      Χριστίνα Τσαμουρά, Δίκτυο Αλληλεγγύης Βύρωνα

Ποια αντίσταση στον εθνικισμό και το μιλιταρισμό

Ομιλητές/ριες:

Ø      Σίσσυ Βωβού, Αντιεθνικιστική Αντιμιλιταριστική Πρωτοβουλία

Ø      Μένιος Εξίογλου, Αρνητής Στράτευσης, Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα

Ø      Σεραφείμ Σεφεριάδης, Καθηγητής Παντείου Παν/μίου

Ø      Εκπρόσωπος από την Αντιπολεμική Διεθνιστική Κίνηση

Ο αγώνας του τούρκικου λαού ενάντια στο νεοφιλελευθερισμό και τον κρατικό αυταρχισμό

Ομιλητές:

Ø      Γιάννης Αλμπάνης, Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα

Ø      Bilge Seckin Cetinkaya, αντιπρόεδρος του ODP Κόμμα Ελευθερίας και Αλληλεγγύης

Ø      Φώτης Μπενλισόι, Μέλος της Αντικαπιταλιστικής Δράσης

Ø      Χουσεΐν Μπεμπρέκ, Τούρκος πολιτικός πρόσφυγας στην Ελλάδα

Επίσης την Κυριακή 30 Ιουνίου θα χαιρετίσει στη Κεντρική Σκηνή ο Νίκος Τσιμπήδας εκπρόσωπος εργαζομένων της ΕΡΑ και των πολυμέσων

Αντιφασιστικό χωριό


αντιφασιστικών πρωτοβουλιών, κινήσεων και συνελεύσεων

Συζητήσεις:
Παρασκευή 28/6:
Το σχολείο του αντιφασισμού: Μαθητές και εκπαιδευτικοί ενάντια στο φασισμό.
Σάββατο 29/6:
Ανοιχτή συνέλευση αντιφασιστικών επιτροπών Αθήνας-Πειραιά:

-Αποτίμηση δράσεων και προτάσεις συντονισμού και κοινής δράσης την επόμενη περίοδο σε παναττικό επίπεδο,

– Η πρόκληση της φασιστικής συνάντησης στη Καλαμάτα.
Κυριακή 30/6:
Η συμβολή της τέχνης και του διαδικτύου στον αντιφασιστικό αγώνα.
Αντίσταση-Αυτοοργάνωση-Αυτοάμυνα των μεταναστών ενάντια στη ρατσιστική και φασιστική βία – Κοινοί αγώνες ντόπιων και μεταναστών.

Προβολές:

«Το ολοκαύτωμα της μνήμης» του Στ. Κούλογλου (Παρασκευή)

«Ο Έλληνας της διπλανής πόρτας» (Σάββατο)

Θα υπάρξει έκθεση φωτογραφίας καθώς και δραστηριότητες για παιδιά.
Χώρος «media από τα κάτω»

Παρασκευή 28/6:
8:00μ.μ. «Επαγγελματική δημοσιογραφία – Media από τα κάτω»Συμμετέχουν: Εκπρόσωπος εργαζομένων της ΕΡΤ, Εκπρόσωπος της Ένωσης Φωτορεπόρτερ Ελλάδας, Εκπρόσωπος  της Εφημερίδας των Συντακτών, Radiobubble, OmniaTV. Συντονίζει: MindTheCam

9.30μ.μ. Εργαστήριο: Mobile reporting / Video Editing

από τους OmniaTV, Δρομογράφος, vmedia, MindTheCam

Σάββατο, 29/6
8μ.μ. 
Συζήτηση:«Η είδηση υπό διωγμό»
Συμμετέχουν: μέλη του Athens Indymedia, ΕΝΤΑΣΗ FM, DLN

9.30μ.μ. Εργαστήριο: Ασφάλεια στο διαδίκτυο

από τους DLN, μέλη του Athens Indymedia

Κυριακή, 30/6
8.30μ.μ. 
Εργαστήριο: Εργαλεία ανοιχτού λογισμικού για τη δημοσιογραφία των πολιτών από DLN


Συναυλίες


Παρασκευή 28 Ιουνίου, 9.30 μ.μ.: 

  • Sigmatropic
  • Bokomolech
  • Bazooka
  • U.N.
  • GDaddie (feat. Γεωργία Καρύδη)
  • Big Fat Lips

Σάββατο 29 Ιουνίου, 9.30 μ.μ.: 

  • Ορφέας Περίδης
  • Διονύσης Τσακνής
  • Μάρθα Φριντζήλα & Koubara Project
  • Δανάη Παναγιωτοπούλου
  • Μάρθα Μαυροειδή

Θα προηγηθούν γεωργιανοί παραδοσιακοί χοροί από το Πολιτιστικό Κέντρο «Καύκασος». 

Κυριακή 30 Ιουνίου, 9.30 μ.μ.: 

  • Πετρολούκας Χαλκιάς
  • Χαΐνηδες
  • Mode Plagal
  • Ματούλα Ζαμάνη

Επίσης, χορός με φωτιές και σπαθί (Sami Titos, Elena Markeze και Miss Minthi). 


Μεταναστευτική Σκηνή

 

Παρασκευή 28 Ιουλίου, 9.30 μ.μ.

  • Μουσικό-Θεατρικό τις Αφγανικής Κοινότητας (Αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι)
  • DOEL– Πολιτιστικός Σύλλογος Μπανγκλαντές
  • Συγκρότημα από Μαδαγασκάρη
  • Count to 10
  • DJTheo
  • Otumfuo
  • Grup Yorum

Σάββατο 29 Ιουλίου, 9.30 μ.μ.

  • Χορωδία Rodina(Ελληνοβουλγαρικός Σύνδεσμος Πολιτισμού)
  • Ubuntu (Νότια Αφρική)
  • Πολιτιστικό Κέντρο Κουρδιστάν
  • 307 SQUAD
  • Black Jack
  • Renovatio
  • StateMental
  • Jolly Roger
  • Prophecy records & Irie action soundsystem

Κυριακή 30 Ιουλίου, 9.30 μ.μ.

  • Χορευτικό Ελληνο – Αιγυπτιακής Ομοσπονδίας
  • Χορευτικό MandelaGirls(Νότια Αφρική)
  • Μουσικο-χορευτικό από τον Επιμορφωτικό Σύλλογο Κούρδων Συρίας
  • Δ.Ν.Τ. Band
  • Σαλτιμπάγκοι(The Band)
  • Τρίτη Όχθη

Ρεμπέτικη Σκηνή

Παρασκευή 28 Ιουνίου: Οι φίλοι του Στέλιου

Σάββατο 29 Ιουνίου:Οίνο-μάδες

Κυριακή 30 Ιουνίου:Απόντες, Ρεμπέτικη Ομάδα


Θεατρικά – Δρώμενα 

Παρασκευή 28 Ιουνίου, 9.00 μ.μ.

  • «Ντοκουμέντο» με τις ηθοποιούς Κ. Γέρου και Ελ. Γεωργούλη και το μουσικό Λ. Μαριδάκη. Σκηνοθετική επιμέλειαΣ. Στρούμπος

Σάββατο 29 Ιουνίου, 9.00 μ.μ.

  • «Μια γιορτή στου Νουριάν» του Φ. Λούντβιγκ. Σκηνοθεσία: Π. Δεντάκης, Β. Κουκαλάνι.

Κυριακή 30 Ιουνίου, 9.00 μ.μ.

  •  «Ξένοι» (βασισμένο σε κείμενα του Γκ. Καπλάνι) από το Θέατρο Κωφών Ελλάδος. Σκηνοθεσία: Β. Βηλαράς.

Επίσης:

  • Χορευτική περφόρμανς του πρότζεκ PASStresPASS (Παρασκευή-Σάββατο).
  • Μουσικο-θεατρική παράσταση από την Αφγανική Κοινότητα «Αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι» στηριγμένο σε μια ιδέα από το Εργαστήριο της Άρσις. Σκηνοθεσία: Τζ. Αποστολοπούλου (Παρασκευή).
  • «Banoptikon»,  videogame, http://banoptikon.mignetproject.eu/

Προβολές 

Παρασκευή 28 Ιουνίου, 9.00 μ.μ.

  • «Ecumenopolis– City without limits» (2011, 88′) τουImre Azem.
  • «Man at sea» (2011, 92′) του Κωνσταντίνου Γιάνναρη.

Σάββατο 29 Ιουνίου, 9.00 μ.μ.

  • «The cleaners» (2012, 36’) του Κωνσταντίνου Γεωργούση.
  • «Ταξισυνειδησία» (2013, 64’) του Kώστα Βάκκα.
  • «Κρίση και εθνική κατάθλιψη» (2013, 53′) του Γιώργου Κεραμιδιώτη.

Κυριακή 30 Ιουνίου, 9.00 μ.μ.

  • «Πυραμίδες της Αθήνας» (2010, 15’) της Γιολάντας Μαρκοπούλου.
  • «Tungsten» (2011, 99’) του ΓιώργουΓεωργόπουλου.



Εκθέσεις φωτογραφίας 
  • «Η είδηση υπό διωγμό» της Ένωσης Φωτορεπόρτερ Ελλάδας.
  • «Όταν η αυτοδιαχείριση γίνεται πραγματικότητα» της ομάδας φωτογραφίας 35mm.
  • «Η Αθήνα στους δρόμους της κρίσης» του Β. Μαθιουδάκη.
  • «Φωτογραφίες εν κινήσει» του Αγ. Καλοδούκα.
  • «Don’ t Delay, Squat today» της Χρ. Ζαφειρακοπούλου
  • «Η διαμαρτυρία είναι γιορτή» της Π. Τρίπατζη
  • Γκράφιτι στην Αθήνα της Κ. Γεωργουλά.
  •  Έκθεση αφίσας με θέμα τα τροχαία εγκλήματα του Δ.Θ. Αρβανίτη.

Παιδότοπος 

Παρασκευή 28 Ιουνίου 

  • 7.00 μ.μ.: Εργαστήρι πηλού
  • 8.30 μ.μ.: Θεατρική παράσταση από την ομάδα «Τσόκαρα»

Σάββατο 29 Ιουνίου 

  • 7.00 μ.μ.: Κινητικό παιχνίδι «Τα μεταναστευτικά πουλιά».
  • 8.30 μ.μ.: Αφήγηση παραμυθιών, από τις «Οικογένειες Ουράνιο Τόξο»

Κυριακή 30 Ιουνίου

  • 7.00 μ.μ.: Κουκλοθέατρο από την ομάδα «Ψευτιά μ’ αυτιά»
  • 9.00 μ.μ.: Παράσταση «Ο Καραγκιόζης και το μαζεμένο δεντρί» από το θίασο σκιών Namaste.

Κουζίνες 

Διεθνείς Κουζίνες από:

  • Αίγυπτο
  • Αφγανιστάν
  • Ελληνοαιγυπτιακή Ομοσπονδία
  • Zιμπάμπουε
  • Κένυα
  • Κουρδιστάν
  • Μαδαγασκάρη
  • Μαλαισία
  • Νιγηρία
  • Ν. Αφρική
  • Τανζανία
  • Τουρκία – Κουρδιστάν
  • Φιλιππίνες

Παραδοσιακά γλυκά από:

  • Αίγυπτο
  • Κένυα
  • Μαρόκο
  • Σουδάν

Και η συλλογική κουζίνα El Chef. 


Θεματικοί χώροι 
  • Παιδότοπος με παιχνίδια, θεατρικά, ζωγραφική.
  • Μεταναστευτικές κοινότητες, προσφυγικοί σύλλογοι, «δεύτερη γενιά».
  • Χώρος αντιφασιστικού συντονισμού.
  • Λαϊκές συνελεύσεις – δίκτυα αλληλεγγύης – κινήματα πόλης.
  • Μίντια από τα κάτω.
  • Αντιρατσιστικές οργανώσεις.
  • Συλλογικότητες και υποστηρικτικές δομές για τους ψυχικά πάσχοντες και τους τοξικοεξαρτημένους.
  • Φεμινιστικές και LGBTQ (λεσβιών, γκέι, μπαϊσέξουαλ, τρανσέξουαλ και κουήρ) οργανώσεις.
  • Εκπαιδευτικές συλλογικότητες.
  • Οργανώσεις κατά του εθνικισμού, του μιλιταρισμού και της παγκοσμιοποίησης.

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΟΣΕΩΝ
Περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε το : http://www.antiracistfestival.gr/
Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s